dafater
15 اسفند 1401 - 14:22

اسرائیل چگونه از جنگ اوکراین سود می برد؟

سرخط مطرح ترین روزنامه‌های جهان عرب به تحولات منطقه از جمله آتش زدن پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی در تونس تا سوء استفاده تل آویو از جنگ اوکراین اشاره دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی در صفحه نخست خود به تظاهرات مردم تونس علیه بازداشت‌های اخیر در این کشور اشاره کرد و نوشت: معترضان با برگزاری این تظاهرات، آزادی کسانی را خواستار شدند که اخیراً به اتهام توطئه علیه امنیت ملی بازداشت شده اند.

تظاهرات تونسی‌ها که روز یکشنبه با حضور صدها تن از مردم این کشور صورت گرفت توسط جبهه رهایی که جزو گروه‌های معارض دولت تونس به شمار می‌رود برگزار شد.

اسرائیل چگونه از جنگ اوکراین سود می برد؟

روزنامه القدس العربی هم چنین به آتش زدن پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی توسط معترضان اشاره کرد و نوشت: معترضان در جریان این تظاهرات خواهان پایان دادن به محاصره سوریه شدند و بعد از سوزاندن پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی تعدادی از آنها بازداشت شدند.

روزنامه عراقی الصباح نیز با اشاره به نزدیک شدن به عید نیمه شعبان و آمادگی عراقی‌ها برای برگزاری هرچه بهتر این عید نوشت: حدود ۸۰۰ موکب برای ارائه خدمت به زائران عتبات مقدسه در کربلا به مناسبت عید نیمه شعبان خود را آماده می‌کنند. هاشم الموسوی معاون بخش موکب‌های حسینی در عتبات مقدسه در گفتگو با این روزنامه تاکید کرد که تعداد موکب هایی که آمادگی خود را برای پذیرایی از زائران حسینی در جشن نیمه شعبان اعلام کرده اند به ۸۰۰ موکب می‌رسد.

وی ادامه داد که این تعداد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. قرار است موکب‌های مذکور از شمال استان کربلا گرفته تا جنوب آن مستقر شوند. نیروهای امنیتی نیز برای تأمین امنیت مراسم جشن نیمه شعبان خود را آماده می‌کنند.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم در مقاله‌ای با اشاره به سفر غیر قانونی رئیس ستاد مشترک ارتش تروریستی آمریکا به شمال شرق سوریه نوشت: ژنرال مارک میلی مانند دزدها وارد مناطق به اصطلاح خودمختار کردنشین در شمال شرق سوریه شده است. این اقدام نقض آشکار حاکمیت یک کشور عضو سازمان ملل به شمار می‌رود. این در حالیست که آمریکا در حال حاضر درگیر یک جنگ جهانی نیابتی در اوکراین علیه روسیه است و در همان زمان برای ما از لزوم احترام به حقوق بشر و حاکمیت کشورها سخنرانی می‌کند.

لازم به ذکر است که دمشق سفر غیرقانونی رئیس ستاد مشترک ارتش تروریست آمریکا به شمال شرق سوریه را محکوم و تاکید کرد که این اقدام نقض آشکار حاکمیت و یکپارچکی این کشور است.

یک منبع در وزارت خارجه سوریه اعلام کرده بود که ادعاهای آمریکا مبنی بر مبارزه با گروهک تروریستی داعش بی اساس است و جامعه بین الملل به خوبی می‌داند که این گروه تروریستی دست پرورده سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا است، تمام اقدامات جنایتکاران تروریست‌های داعش علیه شهروندان بی گناه سوری بوده و آنها هیچ اقدامی علیه نیروها و دست نشانده‌های خود انجام نداده اند.

روزنامه العربی الجدید نیز در گزارشی با اشاره به مذاکرات تلفنی «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه با «نبیل عمار» همتای تونسی خود در خصوص روابط دوجانبه بین سوریه و تونس و راه‌های توسعه و تقویت آن نوشت: تونس از زمانیکه قیس سعید قدرت را در این کشور به دست گرفته شاهد تغییر در روش تعامل با دولت سوریه بوده است.

در ادامه این گزارش که با عنوان «نزدیکی میان دمشق و تونس؛ قیس سعید روند عادی سازی روابط با دولت بشار اسد را تسریع می بخشد» منتشر شده آمده است: بعد از گذشت بیش از یک دهه از قطع روابط میان دو کشور، اقدامات لازم برای افزایش سطح تعاملات دیپلماتیک میان تونس و دمشق آغاز شده است.

به نوشته این گزارش، برخی کشورهای عربی از وقوع زلزله مهیب در سوریه به عنوان یک فرصت استفاده کرده تا با ارسال کمک‌های بشر دوستانه به این کشور، روند عادی سازی روابط خود را با دمشق تسریع بخشند. تونس نیز در میان این کشورها، چندین هواپیمای حامل کمک‌های بشر دوستانه به فرودگاه حلب ارسال کرده است.

روزنامه لبنانی السفیر نیز در گزارشی با عنوان «چرا فلج اطفال به یمن بازگشت؟» نوشت: در سال ۲۰۰۹ دفتر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در قاهره اعلام کرد که بیماری فلج اطفال در یمن ریشه کن شده است. این در حالیست که یونیسف در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که بیماری مذکور به یمن بازگشته است.

در ادامه این گزارش آمده است: جنگ در یمن نقش محوری در وخامت اوضاع بهداشتی مردم این کشور به ویژه کودکان و عدم دسترسی به واکسن‌های لازم، ایفا می‌کند. نه تنها فلج اطفال بلکه بیماری‌های دیگر مانند حصبه، دیفتری و دیگر بیماری‌های واگیردار در یمن گسترش پیدا کرده است. قطعی گسترده برق در یمن و خالی شدن انبارها از دارو و واکسن‌های ضروری در طول جنگ باعث شدت گرفتن اوضاع وخامت بار بهداشتی در یمن شده است.

این در حالیست که پیشتر مسئولان دولت صنعاء وابسته به جنبش انصارالله یمن از ارسال داروهای منقضی شده به یمن توسط جامعه جهانی پرده برداشته بودند.

روزنامه سوری الوطن در صفحه نخست خود با اشاره به نقض حاکمیت این کشور توسط مقام نظامی آمریکایی نوشت: سوریه سفر مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش تروریستی آمریکا به شمال شرق این کشور را نقض آشکار حاکمیت خود می‌داند. سفر این مقام آمریکایی به بهانه بررسی روند جنگ علیه داعش صورت گرفته است.

وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه اعلام کرده است که این بهانه‌های آمریکا دیگر قابلیت مطرح شدن ندارد و جامعه بین الملل به خوبی می‌داند داعش فرزند نامشروع سرویس جاسوسی آمریکا به شمار می‌رود. دولت آمریکا باید به اقدامات خود در خصوص نقض حاکمیت سوریه و حمایت از جدایی طلبان پایان دهد.

روزنامه لبنانی الاخبار نیز با اشاره به سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه نوشت: این مقام آمریکایی در حالی به منطقه سفر می‌کند که واشنگتن طی دوره اخیر بر روی پرونده روسیه و چین تمرکز داشته اما در عین حال تلاش می‌کند پیام‌های واضحی را خطاب به رهبران رژیم صهیونیستی و مصر ارسال کند.

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در چارچوب سفری که در غرب آسیا انجام می‌دهد وارد اردن شد. رئیس پنتاگون قرار است در ادامه این سفر به مصر و سرزمین‌های اشغالی سفر کند تا به ادعای خود بر حمایت واشنگتن از متحدان منطقه‌ای اش در برابر تهدید فزاینده ایران صحه بگذارد!

روزنامه الاخبار در ادامه نوشت: به نظر می‌رسد سفر لوید آستین به اراضی اشغالی با هدف بررسی درگیری‌های اخیر در کرانه باختری و به مصر با هدف تقویت روابط دو جانبه صورت می‌گیرد.

روزنامه الشرق الاوسط نیز در گزارشی تحت عنوان «آیا تل آویو بیش از همه از جنگ اوکراین سود می‌برد؟» نوشت: نهادهای مربوط به صنایع جنگ تل آویو اعلام کرده اند که سال ۲۰۲۳ شاهد افزایش بی سابقه فروش تسلیحات از سوی اسرائیل خواهد بود چرا که قراردادهای تسلیحاتی جدید میان تل آویو و تعدادی از کشورهای اروپایی و آسیایی امضا شده است. این در حالیست که آمریکا به اسرائیل چراغ سبز نشان داده تا سیستم‌های دفاع هوایی خود را به آلمان بفروشد.

در این گزارش آمده است: مسئولان امنیتی تل آویو اعلام کرده اند که جنگ در اوکراین معادلات را در جهان تغییر داده است و در حال حاضر کشورهای اروپایی آماده هستند تا سلاح‌ها و تجهیزات نظامی از اسرائیل خریداری کنند. این کشورها بعد از جنگ اوکراین از خواب بیدار شده و تلاش می‌کنند ذخایر تسلیحاتی خود را تقویت کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1076711